مقالات پردیس نیکان

نرم افزار کلیک ویو چیست و چه کاربردی دارد؟

نمایی از یک داشبورد در کلیک ویو
کلیک ویو QlikView نرم افزار پیشروی طراحی و ساخت داشبورد است. با نرم افزار کلیک ویو QlikView می توانیم تمام فرآیند تولید و اتوماسیون و مدیریت داشبورد های تجاری را پیاده سازی کنیم. با وجود اینکه نرم افزار کلیک ویو QlikView تجاری است و باید برای استفاده از آن هزینه های لایسنس بپردازیم اما آنقدر قابلیت دارد...ادامه ی مطلب

کلیک ویو چیست؟

کلیک ویو QlikView نرم افزار پیشروی طراحی و ساخت داشبورد است. با نرم افزار کلیک ویو QlikView می توانیم تمام فرآیند تولید و اتوماسیون و مدیریت داشبورد های تجاری را پیاده سازی کنیم. با وجود اینکه نرم افزار کلیک ویو QlikView تجاری است و باید برای استفاده از آن هزینه های لایسنس بپردازیم اما آنقدر قابلیت دارد که بسیاری از سازمان های ایرانی از کلیک ویو QlikView برای پروژه های داشبورد خود استفاده می کنند. بنابراین آموزش کلیک ویو QlikView در یک سازمان متوسط با بزرگ که داده های زیادی دارد اهمیت بسیار بالایی پیدا می کند.

نرم افزار کلیک ویو QlikView قابل تنظیم برای نیازهای هر سازمانی بدون در نظر گیری ابعاد و ساختار آن سازمان است. کلیک ویو QlikView باعث انقلابی در فن آوری و صنعت نرم افزار به ویژه در ابزارهای هوش کسب و کار شده است و تا سال ۲۰۱۳ در ۱۰۰ کشور جهان توسط ۱۵۰۰۰ مشتری در قالب ۴۵۷۰۰۰ کاربر استفاده می شده است.

با توجه به اینکه کلیک ویو QlikView از تکنولوژی In - Memory استفاده می کند سرعت و قدرت کار با داده ها در آن بسیار بالاتر از ابزار ها و نرم افزار های دیگر است.


بستر تحلیل کسب و کار کلیک ویو QlikView، در واقع پلی است بین راه حل های سنتی هوش تجاری و برنامه های کاربردی مستقل سازمان ها، که کاربران را قادر به ایجاد روش های نوین جهت دستیابی به دستاوردهای جدید می سازد. کلیک ویو QlikView بر روی تمام منابع داده ای کار می کند و طیف گسترده ای از قابلیت های جدید در هوش کسب و کار را ارائه خواهد داد. همچنین با استفاده از واسط کاربری بسیار واضح، ساده و به دور از هرگونه پیچیدگی، افق تازه ای از تحلیل را برای شما فراهم می نماید.

آموزش کلیک ویو QlikView نیز نسبتا روال خوب و قابل درکی دارد و شما می توانید در سازمان خود به خوبی آن را آموزش دهید و قابلیت استفاده از آن را برای افراد سازمان فراهم کنید.

نرم افزار کلیک ویو QlikView امکان دسترسی، ترکیب و طبقه بندی تقریبا تمام فرمت های اطلاعاتی شامل داده های رابطه ای استاندارد (Standard Relational Data) ، فایلهای متنی دادهای متعارف ( Text Files) ، فایلهای Excel، اطلاعات در قالب XML و HTML فراهم آورده و ارتباط میان منابع اطلاعاتی مختلف را بصورت اتوماتیک برقرار می کند، امکانی که در هیچ برنامه دیگری وجود ندارد کلیک ویو QlikView .خود را با ساختار اطلاعاتی سازمان شما منطبق می کند و شما هیچ گونه نیازی به تغییر در منابع اطلاعاتی خود نخواهید داشت. اطلاعات شما چه در انبارهای داده (Data Warehouses) چه در سیستم های عملیاتی و چه بصورت فایل های Excel یا Text یا در بانک های اطلاعاتی Access یا هر پایگاه اطلاعاتی رابطه ای (Relational Database) دیگری قرار گرفته باشد در برنامه کلیک ویو QlikView قابل دسترسی است. همچنین با رابط های متعلق به پرکاربرد ترین برنامه ها نظیر SAP ، کلیک ویو QlikView دسترسی و تحلیل به اینگونه داده ها را نیز سهولت بخشیده است.

ساخت داشبورد در شیرپوینت

شیرپوینت در سال های اخیر به عنوان یک پلتفرم رشد بسیار چشمگیری داشته است و سخنی غیر از این کتمان حقیقتی بزرگ در خصوص سیستم های نرم افزاری سازمانی خواهد بود . مهمترین مزیت استفاده از این نرم افزار، برخوردار شدن از هوش تجاری بومی و بالقوه است.

دیگر نیازی به استفاده از محصولات هوش تجاری سایر شرکت ها نیست و شما با نصب و راه اندازی شیرپوینت هوش تجاری را بطور خودکار فعال کرده اید بدون اینکه زیر ساخت دیگری نیاز داشته باشید. من در این مطلب قصد دارم شما را با قابلیت هایی که در زمینه هوش تجاری و ساخت داشبورد در شیرپوینت نیاز خواهید داشت را معرفی کنم.

اولین سوال شما این خواهد بود که برای محیط سازمان شما چه قابلیت هایی فراهم شده و آفیس 365 و امکانات رایانش ابری آن چه کمکی به شما خواهد کرد؟

اما در این مطلب قصد دارم به آنچه که شیرپوینت با کمک ابزارهای دیگر هوش تجاری برای شما انجام می دهد بپردازم:

  • Excel Services
  • PerformancePoint
  • Reporting Services
  • Power View
  • Business Connectivity Services

این اجزای اصلی هم راهی برای تجزیه و تحلیل داده ها فراهم می کنند و هم داده ها را تصویر سازی می کنند. (همان ساخت داشبورد خودمان)

هوش تجاری فقط ترسیم نمودار ها و ساخت داشبورد نیست.

ویکی پدیا هو هوش تجاری را اینگونه تعریف می کند:

تکنیک ها و ابزار ها برای تبدیل داده های خام به اطلاعات قابل استفاده برای کسب و کار و تجزیه و تحلیل های تجاری، هدف هوش تجاری ایجاد توانایی برای آسان تر کردن تجزیه و تحلیل و تفسیر از همین داده های پر حجم است.

بنابراین اگر داده های نسبتا زیادی در شیرپوینت جمع آوری شده است ابزار های هوش تجاری در این سیستم به شما کمک می کنند داده ها را کلی تر و بهتر تجزیه و تحلیل کنید.

اکسل سرویس

این ابزار مدت هاست که به همراه شیرپوینت قابل استفاده است. اولین خاصیت آن استفاده از اکسل با کمک وب پارت برای کار کردن با دیتای داخل شیرپوینت از طریق یک مرورگر وب است.

وب سرویس اکسل نیز برای دسترسی به قابلیت های برنامه نویسی قابل استفاده می باشد. از جاوا اسکریپت و جی اسکریپت نیز برای اتوماسیون و سفارشی سازی می توان استفاده کرد و با قابلیت های فنی داخل شیرپوینت می توانید از طریق یک آدرس در مرورگر خود به یک فایل اکسل دسترسی پیدا کنید.

نکته: در شیرپوینت ۲۰۱۶ اکسل سرویس حذف شده و به جای آن سرور آنلاین آفیس معرفی شده است

Office Online Server

اینکه بدانیم این اجزا در کجای شیر پویشت هستند برای دسترسی و فعال سازی امکانات آن ها اهمیت دارد.

اگر علاقه مند به این مطلب آموزشی بودید مارا در خودآموز پردیس نیکان دنبال کنید.

دوره های آموزشی مرتبط با این مقاله آموزشی:

نظر شما

ایمیل شما نشر نخواهد شد.فیلد های ضروری با * نشانه گذاری شده است.

تصویر امنیتی Refresh Icon

پیام شما بعد از بررسی نمایش داده خواهد شد

نظر خود را بنویسید

پربیننده هانمایی از یک داشبورد در کلیک ویو

نرم افزار کلیک ویو چیست و چه کاربردی دارد؟

کلیک ویو QlikView نرم افزار پیشروی طراحی و ساخت داشبورد است. با نرم افزار کلیک ویو QlikView می توانیم تمام فرآیند تولید و اتوماسیون و مدیریت داشبورد های تجاری را پیاده سازی کنیم. با وجود اینکه نرم افزار کلیک ویو QlikView تجاری است و باید برای استفاده از آن هزینه های لایسنس بپردازیم اما آنقدر قابلیت دارد...ادامه ی مطلب